#31 Psichikos sveikata - prie ko čia architektūra?
Neįvertintas mėlynųjų zonų vaidmuo užtikrinant sveikatą ir gerovę
Kuo pokalbis įkvepiantis?
Miesto žaliosios erdvės – sodai, parkai, miškai – buvo plačiai tyrinėjamos dėl jų naudos fizinei, psichologinei ir socialinei gerovei. Tuo tarpu vandens telkiniai ir juos supanti aplinka – mėlynosios erdvės – buvo ignoruojami, nepaisant jų reikšmingo vaidmens daugumai miestų ir miestelių, bei istorinių sąsajų su pajūriu ir ežerais, kaip poilsio, atostogų ir sveikatos gerinimo vietomis. ES programos „Horizontas 2020“ projektas „BlueHealth“ buvo skirtas šiai problemai spręsti ir daugiausia dėmesio skyrė miestų erdvių planavimui ir dizainui, kuriais būtų skatinama ir puoselėjama sveikata bei gerovė. Projekto metu buvo sukurtas priemonių paketas, skirtas projektuotojams ir dizaineriams padėti įgyvendinti „faktais pagrįstą dizainą“, kuris padėtų kurti mėlynąsias miestų erdves.
2024
Pašnekovas
Simon Bell
Kuo pašnekovas išskirtinis?
Simon Bell – kraštovaizdžio architektas, Edinburgo universiteto kraštovaizdžio ir gerbūvio katedros profesorius, Estijos gamtos mokslų universiteto kraštovaizdžio architektūros katedros profesorius. Jis tyrinėja įvairius su gamta ir lauko erdvėmis susijusius veiksnius, turinčius reikšmės žmogaus sveikatai ir gerovei, o paskutiniu metu ėmėsi gilintis į vandens – mėlynųjų erdvių – vaidmenį, vykdydamas programos „Horizontas 2020“ projektą „BlueHealth“. Simon yra parengęs daug knygų ir mokslinių straipsnių apie įvairius kraštovaizdžio architektūros ypatumus.
Rekomenduoja skaityti
Miestų mėlynosios erdvės: planavimas ir projektavimas, skirtas vandeniui, sveikatai ir gerovei
Simon Bell, Lora E. Fleming, James Grellier, Friedrich Kuhlmann, Mark J. Nieuwenhuijsen, Mathew P. White
Kodėl verta skaityti?
„Miestų mėlynosios erdvės: planavimas ir projektavimas, skirtas vandeniui, sveikatai ir gerovei“, parengta Simon Bell, Lora E. Fleming, James Grellier, Friedrich Kuhlmann, Mark J. Nieuwenhuijsen ir Mathew P. White, yra pagrindinis „BlueHealth“ projekto rezultatas. Knygoje pristatomas vandens vaidmuo žmogaus sveikatai ir gerovei, apžvelgiama jo istorija, teorija ir praktika, pateikiami įvairūs būdai, kurių pagalba galima išnaudoti mėlynosios erdvės projektavimo ir planavimo potencialą. Joje kritiškai įvertinti keli naujausi projektai iš įvairių pasaulio šalių. Knyga yra laisvai prieinama ir kiekvienas skaitytojas gali atsisiųsti knygos PDF versiją.