-
2024 m. lapkričio 5 - gruodžio 3 d.
#31
Psichikos sveikata - prie ko čia architektūra?
Architektūra ir žmogaus emocinė būsena yra glaudžiai susijusios. Erdvė ir forma dramatiškai veikia mūsų psichikos, socialinę ir fizinę gerovę, formuoja būdus, kuriais mes patiriame kasdienį gyvenimo ritmą. Dizainas, pastatai, miestų planavimas, infrastruktūra, viešosios erdvės nėra neutralūs; jie teigiamai ar neigiamai veikia žmones bei jų aplinkinius kontekstus. Kas ketvirtas žmogus susiduria su psichikos sveikatos sunkumais. Jie dažniausiai yra lydimi didelės stigmos, kurios kūrime ar mažinime dalyvauja daugybė komponentų: valstybių politika, žmonių emocinis raštingumas, suteikiamos pagalbos kokybė ir kiti veiksniai. Architektūrinės erdvės ir sprendimai galimai sąveikauja tiek su įvairių ligų etiologija, tiek sveikstančiųjų gijimo eiga. Kokiais konkrečiais būdais architektūros praktika galėtų prisidėti prie psichikos sunkumų išgyvenimo ar net išvengimo? Kokiose struktūrose praeityje žmonės ieškojo išsilaisvinimo nuo vidinių sunkumų? Kuo svarbus aktyvus bendradarbiavimas su kitų sričių specialistais bei pastatų ar infrastruktūros naudotojais dar koncepcijos ir projektavimo stadijose? Kaip architektūriniai sprendimai galėtų įgalinti asmenį?
-
Kuratorė
Evelina Bartusevičiūtė
Evelina Bartusevičiūtė architektūros studijas pradėjo Vilniaus Gedimino Technikos universitete, vėliau tęsė Norvegijos mokslo ir technologijų universitete, kur 2021 metais apgynė magistro darbą „Sankirtos gydantiems dialogams: Respublikinės Vilniaus psichiatrinės ligoninės atvejis". Esminiai darbe nagrinėjami klausimai: asmens agentiškumas, būdai įgalinti žmogų erdvės atžvilgiu, esamų struktūrų diktuojamas galios santykių pasiskirstymas tarp pacientų, personalo ir platesnės bendruomenės. Taip pat ji domisi bendruomenių įsitraukimu į psichikos sveikatos gerinimą, ko pasekoje kuria eksperimentinę meninių tyrimų platformą @avoidlesscommunities laikinų ar nuolatinių bendruomenių kūrimui. Joje tiriama pirminė tokių apibrėžimų kaip individas / (ne)svetimas / bendruomenė / visuomenė reikšmė ir kvestionuojamos esamos, nusistovėjusios architektūros tipologijos normos. 2022 metais buvo viena iš AF Eksperimentų platformos dalyvių su projektu “Avoidless Architecture”. Ji taip pat yra radijo laidos “Mixed Feelings” bendraautorė. Šiuo metu Evelina studijuoja psichologiją Vilniaus universitete.
-
Kuratorė
Urtė Laukaitytė
Urtė Laukaitytė yra Kalifornijos Berklio universiteto doktorantė, kur specializuojasi psichiatrijos filosofijos ir teorinės psichiatrijos tyrimuose. Prieš pradedant doktorantūros studijas, ji yra įgijusi kognityvinio mokslo magistrą Edinburgo universitete ir lingvistikos bakalaurą Kembridžo universitete. Urtė taip pat užsiima mokslinių žinių sklaida ir menu. Ji publikuoja straipsnius pažintiniuose žurnaluose, tokiuose kaip Public Domain Review, History Today ir kiti, taip pat yra Many Minds podkasto prodiuserė. Jos veiklos yra palaikomos įvairių fondų; pavyzdžiui, ji buvo atrinkta kaip Regents fellow, Chateaubriand fellow, Global Priorities fellow, SSNAP fellow ir taip toliau. 2022/23 metus Urtė leido kaip Solitude fellow Akademie Schloss Solitude meno rezidencijoje Štutgarte. Ji dalyvauja įvairiuose meniniuose projektuose su pagrindiniu fokusu ties fotografija.
-
CIKLO ILIUSTRACIJOS AUTORĖ
Laura Kuršvietytė
-
Ciklo savanoriai
- Danielė Misevičiūtė
- Aneta Bublytė
- Gintarė Butkauskaitė
- Laura Čekanavičienė
- Ieva Julija Bagdonaitė