#25 gražu/negražu

Architektūra ir tikras pasaulis

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Architektūrinis diskursas gali atstumti. Ne visi jaučiasi galintys pasisakyti apie juos supančią aplinką, nes pokalbiai apie architektūrą dažniausiai yra pernelyg konceptualūs arba teoretizuoti. O pagrindiniuose žiniasklaidos kanaluose architektūra yra aprašoma gana paviršutiniškai. Dėl šios priežasties, dažnai supratimas apie architekto profesiją, pastatų atsiradimą, architektūros ir visuomenės santykį, yra gana seklus. Kokia kritika būtų suprantama ir patraukli, tačiau nenuvertintų auditorijos? Kaip, be retušuotų vizualizacijų ir “fantastiškų” fotografijų, ji gali padėti geriau suprasti erdvės kūrimą ir architektūros vertę? Ar provokacijos galėtų paskatinti diskusiją? Paskaitoje Mark Minkjan pasakos kaip “Failed Architecture” projektas bando susieti architektūrą ir socialinius klausimus, pasitelkdamas naujas architektūros kritikos formas.

Pokalbis vyks MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius). Pradžia: 20.00 val. Renginys nemokamas.

16
spalis
2019

Pašnekovas

Mark Minkjan

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Mark Minkjan – jaunosios kartos architektūros kritikas ir miesto tyrėjas, kurį domina pastatų, aplinkos ir visuomenės sąveika. Mark Minkjan baigė miesto geografijos, ekonomikos ir sociologijos studijas Amsterdamo Universitete, netrukus po to tapo tinklaraščio “Failed Architecture” leidėju ir redaktoriumi, to paties pavadinimo tinklalaidės sumanytoju ir prodiuseriu. Nuo 2011 metų, “Failed Architecture” suteikia platformą daugiasluoksniam kritiniam miesto diskursui, kurio varomoji jėga – netradicines temas ir perspektyvas nagrinėjantis tarptautinis autorių kolektyvas. Tinklaraštis plečia architektūrinių žinių akiratį ir padeda vystyti kritišką žvilgsnį į aplinką, kurioje gyvename.

Taip pat, Mark yra vienas iš kultūrinių inovacijų centro “Non-fiction” dalyvių, knygų redaktorius (tarp jų – Farming the City – Food as a Tool for Today’s Urbanisation bei netrukus pasirodysiančios Rewriting Architecture: 10+1 Actions), bei tokių medijos kanalų kaip “VICE”, “The Guardian”, “The Architectural Review” autorius. 2019 Mark kuravo “The Right to Build: self-build between dream and reality” parodą, eksponuojamą Amsterdamo architektūros centre.

2016 m. Mark Minkjan buvo apdovanotas Nyderlandų kūrybinių industrijų fondo stipendija, skirta į plačiąją publiką orientuotos architektūros kritikos plėtotei, taip pat Geert Bekaert apdovanojimu už architektūros kritiką.

Šiuo metu Mark Minkjan dėsto Amsterdamo Architektūros ir Gerrit Rietveld akademijose.

Rekomenduoja skaityti

Building and Dwelling – Ethics for the City

Richard Sennett

Kodėl verta skaityti?

RIchard Sennett nuostabiai apibendrina beveik du amžius apimančią miestų dizaino ir architektūros idėjų istoriją, susiedamas sociologinę, kultūrines, ekonominę, politinę ir psichologinę perspektyvas. Šios temos siejamos su įspūdingais autoriaus apmąstymais apie šių dienų miestų erdves visame pasaulyje. Sennett aptaria ateityje laukiančius iššūkius, kurie kyla iš įvairėjančios visuomenės, “miestiškumo” reiškinio ir planetos būklės. Šis svarbus kūrinys įrodo, kad erdvinis dizainas tiesiog negali būti apolitiškas arba politiškai neutralus.