#17 NAUJOSIOS ARCHITEKTŪRINĖS VEIKLOS

Biurokratijos architektūra

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Daugelis architektų biurokratiją laiko kūrybingumo prieštara – antiteze tam, ko buvome mokomi apie architektūrą. Geriausiu atveju, biurokratija matoma kaip neišvengiamas blogis, laukelis, ant kurio privalu uždėti varnelę, taisyklė, kurią reikia apeiti, raudona juosta, kurią galima nukirpti. Tačiau plintanti statybos proceso, viešųjų pirkimų ir planavimo biurokratizacija reiškia, kad dabar biurokratinių reikalų sprendimas užima apie 80 % architekto darbo laiko. Kuo daugiau su tuo kovojame, tuo labiau įsipainiojame į biurokratijos tinklą. Žvelgiant į architektūrą kaip į normų ir įstatymų auką, profesija tampa savo pačios kompromisu. Bet jei išmokstame žiūrėti į biurokratiją kaip į projektavimo proceso dalį, ji gali tapti galinga, nenubrėžianti konkrečių ribų projektavimo forma. Šioje paskaitoje bus domimasi, kokiu būdu biurokratija galėtų būti suvokiama ne kaip kūrybos apribojimas, bet kaip atskiras architektūrinio kūrybiškumo laukas.

Pokalbis – anglų kalba, vyks 2016 m. birželio 30 dieną, ketvirtadienį, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Pokalbio pradžia 20:00. Renginys nemokamas.

30
birželis
2016

Pašnekovas

Finn Williams

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Finn Williams, kilęs iš Londono architektas, tapęs planuotoju. Prieš nuspręsdamas pradėti veiklą viešajame sektoriuje pašnekovas dirbo architektu Office for Metropolitan Architecture (OMA) bei General Public Agency kompanijose. Vėliau pradėjo dirbti Londono Croydono rajono savivaldybėje ir Didžiojo Londono administracijoje. Pastarojoje jis šiuo metu dirba Šiaurės vakarų Londono regeneruojamų teritorijų skyriaus vedėju. Finn yra viešojo sektoriaus planavimo idėjų banko NOVUS bei nepriklausomos tyrimų grupės Common Office įkūrėjas. Jo darbai eksponuoti Venecijos architektūros bienalėje, Londono Tate Modern muziejuje bei Architektūros fonde, Berlagės institute Olandijoje, suomių architektūros muziejuje bei Varšuvos modernaus meno muziejuje. Pašnekovas yra knygų SUB-PLAN bei The Rule of Regulation bendraautoris. Jas parašė kartu su Davidu Knight.  Finn šiuo metu dėsto architektūrą Karališkajame menų koledže bei miestų planavimą Bartlett architektūros mokykloje Londone, jis taip pat yra 2016 m. britų paviljono Venecijos architektūros bienalėje bendrakuratorius.

Rekomenduoja skaityti

The Power Broker: Robert Moses and the Fall of New York

Robert A Caro

Kodėl verta skaityti?

Per savo keturiasdešimties metų karjerą Robert Moses beveik savarankiškai kontroliavo Niujorko plėtrą. Nors pats niekada nebuvo išrinktas į šį postą, bet tuo metu jis įgijo tiek galios, kiek neturėjo nė vienas miesto meras. Moses buvo didžiausias biurokratas. Šioje monumentalioje 1 300 puslapių biografijoje Robert Caro, tikrąja to žodžio prasme, seka Moses karjerą, įtraukdamas detales nuo makiaveliškai smulkių jo sąskaitų ataskaitų iki susitikimų užrašų. Šis darbas kelia fundamentalių ir laikui nepavaldžių klausimų apie autokratiją ir demokratiją, valstybę ir pilietį, bei, svarbiausia, ar Robert Moses kūrė miestą, ar jį naikino. The Power Broker (Galios brokeris) yra kaip The Wire rašyme. Ši knyga, panašiai kaip HBO serialai, pasakoja didingą istoriją apie tai, kaip turint daug galios, gali būti formuojami miestai.