#9 DISIDENTIŠKUMAS ARCHITEKTŪROJE

Bogdan Bogdanovic – architektūrinė praktika besikeičiant politiniams režimams Jugoslavijoje

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Pokalbio moderatorė
INES WEIZMAN

Pokalbis skirtas architekto iš buvusios Jugoslavijos Bogdano Bogdanovičiaus darbų aptarimui. Pirmiausia architektą išgarsino septintajame-aštuntajame dešimtmečiuose sukurtos skulptūros ir monumentai bei dėstytojavimas Belgrado architektūros mokykloje. Vėliau, 1982-1986 metais, būdamas Belgrado meru jis paskelbė „Naujo Belgrado” miesto pertvarkymo konkursą ir dar labiau išgarsėjo dėl ekscentriškų pareiškimų bei kontraversiškai vertinamos politikos. 1987 metais į valdžią Jugoslavijoje atėjo Komunistų partijos lyderis Slobodanas Miloševičius, kurio vykdyta politika šalyje sukėlė etninius konfliktus. Bogdanas Bogdanovičius šiuo laikotarpiu apleido savo viešus postus ir buvo priverstas pasitraukti į „vidinę emigraciją“, trukusią iki 1993 metų, kuomet architektas gavo leidimą išvykti iš Belgrado.

Šio pokalbio dalyviai pristatys Bogdano Bogdanovičiaus projektus ir tekstus bei bandys įvertinti neretai paradoksalią ir sunkiai apibrėžiamą politinių veiksmų prigimtį: kartais priešinantis būtina bendradarbiauti.

08
kovas
2013

Pašnekovas

Ivan Ristić

Kuo pašnekovas išskirtinis?

(Viena/Belgradas)

Dr. Ivan Ristić  yra meno istorikas dirbantis klasikinio modernizmo srityje ir tiriantis Bogdan Bogdanovic kūrybą. Jis yra kilęs iš buvusios Jugoslavijos, nuo 1993 gyvena Vienoje, taip pat dirba kaip kuratorius, gidas bei žurnalistas.

Rekomenduoja skaityti

Der verdammte Baumeister. Erinnerungen.

Bogdan Bogdanovic

Kodėl verta skaityti?

Šios knygos autorius yra Bogdan Bogdanovičius. Leidinyje galima susipažinti su originalia jo, kaip autoriaus kalba bei minties procesais susijusiais su šio išskirtinio architekto projektais.

Rekomenduoja skaityti

Bogdan Bogdanovic: Memoria und Utopie in Tito-Jugoslawien

Wieser Verlag

Kodėl verta skaityti?

Šiame išsamiame parodos kataloge apžvelgiama vieno įdomiausių Jugoslavijos monumentų architekto ir urbanisto Bogdan Bogdanovičiaus kūryba, bei publikuojami 1950-1980 laikotarpyje parašyti jo teoriniai straipsniai.