#23 Miesto sąnariai ir raumenys: apie architektūros ir vaizduojamojo meno ryšius

Nuo Jane Jacobs iki „Liveable Cities“

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Per keletą dešimtmečių Janas Gehlas padėjo transformuoti viso pasaulio urbanistinę aplinką pagal jo tyrimus apie tai, kaip žmonės iš tikrųjų naudoja – arba galėtų naudoti – erdves, kuriose gyvena ir dirba.
Šioje paskaitoje Gehlas pasakos apie kelionę nuo pradinės idėjos iki realaus žmogaus gyvenimui pritaikytų miestų sumanymo ir įgyvendinimo, daugiausia dėmesio skirdamas Kopenhagai ir Vilniui.

Pokalbio pradžia spalio 25 d. 18:00 val.
Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje, Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Paskaita vyks anglų kalba. Renginys nemokamas.

Tą pačią dieną po paskaitos, 19 val. Nacionalinėje dailės galerijoje bus atidaryta paroda „Keičiant mąstyseną“, skirta pristatyti Gehlo teorinių darbų ir tyrimų įtaką mąstymui apie žmonių elgesį urbanistiniame kontekste. Paskaita ir paroda organizuota bendradarbiaujant Danijos kultūros institutui Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, Danijos ambasadai ir Danijos kultūros ministerijai ir yra dalis šių institucijų organizuojamų Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio minėjimo programos.

25
spalis
2018

Pašnekovas

Jan Gehl

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Per savo karjerą, besitęsiančią nuo 1960 m., danų architektas Janas Gehlas yra atlikęs begalę tyrimų apie žmonių elgesį urbanistinėje aplinkoje, sąlygojusių realius erdvės ir mąstysenos pokyčius visame pasaulyje. Jo knygos nuo „Life between buildings“ (1971) iki „Cities for people“ (2010), prieinamos daugiau kaip 35-iomis kalbomis – šiandien laikoma, kad jas būtina perskaityti kiekvienam urbanistikos strategui.

Rekomenduoja skaityti

Cities for people

Jan Gehl

Kodėl verta skaityti?

Radikalioje knygoje Gehlas pristato savo naujausius darbus kuriant (ar perkuriant) žmogiško mastelio miesto kraštovaizdžius. Jis aiškiai išdėsto metodus ir priemones, kuriomis galima perdaryti netinkamus miestovaizdžius į tokius, kokie jie, anot jo, turėtų būti – miestus žmonėms.

Atsižvelgdamas į demografijos ir gyvenimo būdo pokyčius, Gehlas pabrėžia keturis žmogiškus aspektus, kurie jam atrodo esminiai sėkmingam miestų planavimui. Jis paaiškina, kaip išvystyti miestus, kurie yra gyvybingi, saugūs, darnus ir sveiki. Susitelkimas į šiuos aspektus leidžia Gehlui net ir didžiausią mestą apmąstyti labai smulkiu masteliu. Anot Gehlo, urbanistinį kraštovaizdį reikėtų vertinti per penkis žmogiškuosius jutimus ir patirti tokiu greičiu, kokiu einame, o ne važiuojame automobiliu, autobusu ar traukiniu. Ghelas tvirtina, kad šiuolaikiniuose projektuose šiam smulkaus mastelio požiūriui dažnai skiriama per mažai dėmesio.