#20 POST-ARCHITEKTŪRA

POST – architektūra Lietuvoje

Kuo pokalbis įkvepiantis?

1970-80-aisiais Lietuvos ir architektūros lauke bendrai įvyko ryškūs kūrybinės – meninės raiškos transformacijos procesai. Architektai A. Černiauskas, V. Kuliešius ir A. Trimonis 1980-jų pabaigoje Šiauliuose, Kaune ir Vilniuje sukūrė įsimintinų ir išskirtinių architektūros kūrinių, kurių estetinė raiška stipriai skyrėsi nuo tuomet vyravusios architektūros. Prisimenant skirtinguose miestuose kuriančių architektų patirtis, pokalbyje bus bandoma suprasti, kas svarbu buvo to meto Lietuvos architektūrai, kaip sociokultūrinė situacija įtakojo tuo laikotarpiu aktyviai kūrusius autorius, ir kokį poveikį ji turėjo jų vėlesnei kūrybai.

Diskusijos moderatoriai – Tomas Grunskis ir Martynas Mankus.

04
balandis
2017

Pašnekovas

Algimantas Černiauskas, Vaidotas Kuliešius, Alfredas Trimonis

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Architektas ir urbanistas Algimantas Černiauskas – daugelio architektūros objektų autorius, buvęs Šiaulių miesto vyriausias architektas; kartu R. Jurėla ir A. Vyšniūnu bei skulptoriumi S. Kuzma 1981-86 m. realizavo Saulės laikrodžio aikštę Šiauliuose, tapusią naujo miesto įvaizdžio formantu.

Vaidotas Kuliešius – ne tik daugelio visuomeninių objektų autorius, bet ir yra parašęs architektūros teorijos bei kritikos straipsnių. 1985-89 metais sukurtas jo daugiabutis pastatas Kaune buvo atrinktas sąjunginei ekspozicijai Maskvoje.

Alfredas Trimonis profesinę karjerą pradėjo 1980-aisiais, kuomet kartu su bendraautoriais realizavo du įsimintus objektus Vilniaus senamiestyje. Nors jau apie dvidešimt metų gyvena ir dirba Hamburge, yra įgyvendinęs keletą ryškių objektų ir Lietuvoje.

Rekomenduoja skaityti

THE LANGUAGE OF POST – MODERN ARCHITECTURE

Charles Jencks

Kodėl verta skaityti?

Įtakinga žinomo architektūros kritiko knyga, sulaukusi eilės leidimų, dar vadinama postmodernizmo architektūros manifestu. Architektų bendruomenėje cirkuliavo atšviestame formate, buvo neformaliai bandoma ją išversti į lietuvių kalbą. Pažymėtina tai, kad sovietinėje erdvėje pakankamai greitai (1985 metais) buvo išversta ir išleista rusų kalba. Trūkstant architektūros teorijos ir kritikos verstinių publikacijų, knyga tapo plačiai žinoma, skaitoma ir įtakinga architektų tarpe.

Rekomenduoja Vaidotas Kuliešius