#16 EKSKURSIJŲ GALIOS

Nuotykiai vertikalėje – nuo the new vision iki powers of ten

Kuo pokalbis įkvepiantis?

„Powers of Ten“ („Dešimties galios“), 1977 m. Eames architektūros biuro sukurtas edukacinis filmas iliustruojantis skaliarinius santykius tarp daiktų. Filmas prasideda išdidintu miegančio žmogaus rankos vaizdu, tačiau staiga kamera ima atsitraukti atgal, vis greitėdama pasiekia tašką kažkur kosmose. O tada lėčiau vertikalia trajektorija grįžta atgal prie rankos. Čia ne sustoja, bet lenda pro odą gilyn tol, kol pradedame matyti atomus.

Susiejus „Powers of Ten“ su nuolatiniu susirūpinimu dėl vertikalumo, kuris savo ruožtu susijęs su trečiojo ir ketvirtojo dešimtmečio Naująja vizija, šis pokalbis siūlo naują prasmę filmui, įkeliant jį į Šaltojo karo kontekstą ir komercinę kultūrą. Šis filmas buvo vienas iš kompanijos IBM užsakymų, kuriuose Eames atsiskleidžia ne kaip objektų, bet kaip informacijos dizaineris. Atsižvelgiant į tai, simbolinė „Powers of Ten“ struktūra – koncepcija, pradėta kurti dar 1968 m. – iliustruoja Šaltojo karo kosmoso lenktynių lokacijos pasikeitimą: veiksmas iš atviro, išorinio kosmoso, persikelia į vidinį. IBM elektroninės skaičiavimo mašinų reikalingumas buvo grindžiamos šia savybe – įsilaužti, žiūrėti giliau ir viską kontroliuoti, tačiau lygiai tuo pat metu gimsta nerimas dėl technologijų vystymosi ir politinio subjektyvumo. Nagrinėjant šį klausimą, pokalbyje svarstysime, ar egzistuoja ryšys tarp „Powers of Ten“ ir 1966 m. Holivudo mokslinės fantastikos filmo „The Fantastic Voyage“, kuriame JAV povandeninis-kosminis laivas yra sumažinamas ir infiltruojamas į sovietų mokslininko kūną.

Pokalbis – anglų kalba, vyks 2015 m. lapkričio 11 dieną, trečiadienį, Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Pokalbio pradžia 20:00. Renginys nemokamas.

11
lapkritis
2015

Pašnekovas

Mark Dorrian

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Mark Dorrian –  Ediburgo universiteto architektūros katedros profesorius. Jo veikla apima įvairių architektūros ir urbanistikos aspektų tyrinėjimą, meno istoriją ir teoriją, medijos studijas. Mark Dorrian publikacijos spausdintos Cabinet, Chora, Cultural Politics, the Journal of Architecture, the Journal of Narrative Theory, Log, Parallax, Radical Philosophy ir Word & Image. 2013 metais išleista knyga Seeing From Above: The Aerial View in Visual Culture  („Žvelgiant iš aukštai: vizualinė kultūra iš paukščio skrydžio“)(bendraautorius Frédéric Pousin), taip pat esė rinktinė Writing On The Image: Architecture, the City and the Politics of Representation („Apie įvaizdžius: architektūra, miestas ir reprezentavimo politika“).  Šiuo metu pašnekovas gilinasi į politinę oro kondicionavimo istoriją ir rašo pamfletą robotiniams ginklams – Welcome to the Dronosphere („Sveiki atvykę į dronosferą“). Mark yra vizituojantis profesorius Orhuso architektūros mokykloje, Mičigano universitete ir Tianjin universitete Kinijoje, o taip pat yra vizituojantis mokslininkas Kanados architektūros centre Monrealyje.

Rekomenduoja skaityti

Victorian Glassworlds: Glass Culture and the Imagination, 1830–1880

Isabel Armstrong

Kodėl verta skaityti?

Puiki, jautri ir novatoriška knyga apie stiklo vaidmenį XIX amžiaus miesto kultūroje, apverčianti daugelį įsitikinimų.