#29 PUIKIOJI KLAIDA

Šiuolaikinė architektūra, planetos šiltėjimas, ekologinio nuosmukio tendencijos

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Šiuolaikinė architektūra yra neatsiejama nuo industrinės revoliucijos. Pramoniniu būdu pagamintos medžiagos, kaip kad geležis, plienas, gelžbetonis, stiklas, asbestas, o dar vėliau – plastikas, paskatino architektūros modernėjimą.

Industrinė revoliucija taip pat paskatino klimato atšilimą, nulėmė didelio masto išteklių eikvojimą ir sąlygojo precedento neturintį ekologinį nuosmukį. Tai palietė ne tik Europą, bet ir daugelį pasaulio vietų, kurios buvo kolonizuotos Europos valstybių. Ši paskaita yra siūlomos knygos juodraštis – tai aliuzija į Ray ir Charles Eames pavadinimą, kurį jie davė pirmajam Powers of Ten variantui. Šis juodraštis tyrinėja architektūros, aplinkos ir klimato sąsajas nuo 1800 m.

10
lapkritis
2022

Pašnekovas

Hans Ibelings

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Hans Ibelings – olandų architektūros istorikas ir kritikas. Iki išvykimo į Kanadą jis buvo žurnalo „А10 new European architecture“ redaktorius. Dėsto Toronto universiteto Danielso architektūros, kraštovaizdžio ir dizaino fakultete, leidžia ir redaguoja žurnalą „Architecture Observer“. Šių metų pabaigoje pasirodys jo knyga „Šiuolaikinė architektūra: Planetos atšilimo istorija“.

Rekomenduoja skaityti

THE GREAT DERANGEMENT: CLIMATE CHANGE AND THE UNTHINKABLE

Amitav Ghosh

Kodėl verta skaityti?

Nors knyga išleista prieš šešerius metus, ji išlieka opios analizės pavyzdžiu, liudijančiu, kaip sunkiai žmogaus vaizduotė sprendžia klimato ir aplinkosaugos problemas. Ghosh knygoje aptaria literatūrą, istoriją ir politiką, tačiau jo argumentus galima pritaikyti beveik kiekvienai sričiai, disciplinai ir profesijai, taip pat ir architektūrai bei miestų planavimui.