#30 Virtuali erdvė
Dirbtinis intelektas - architekto parankinis ar naujasis kūrėjas?
Kuo pokalbis įkvepiantis?
Idėjos, pastatų planai, vizualizacijos ir net meno kūriniai – visa tai jau dabar gali nesunkiai sugeneruoti kiekvienas, turintis prieigą prie kompiuterio. Kur tai palieka kuriantį žmogų ir kaip tai keičia architekto profesiją? Šiais ir daugeliu kitų dirbtinio intelekto (DI) technologijos keliamų klausimų “Virtuali erdvė” A_Pokalbių ciklo kuratorius Justinas Dūdėnas kalbins menotyrininkę Skaidrą Trilupaitytę ir DI kūrėją Joną Kubilių, į pokalbį gyvai įtraukiant ir DI robotą Chat GPT.
Pokalbį moderuoja ciklo kuratorius Justinas Dūdėnas.
2023
Pašnekovas
Jonas Kubilius, Skaidra Trilupaitytė
Kuo pašnekovas išskirtinis?
Jonas Kubilius – dirbtinio intelekto tyrėjas ir inžinierius. Jonas baigė matematikos ir fizikos bakalauro studijas Masačusetso technologijos institute (JAV), dirbtinio intelekto magistrantūros bei psichologijos doktorantūros studijas Leuveno universitete (Belgija). Publikavo straipsnius prestižiniuose neuromokslų ir mašininio mokymosi žurnaluose bei konferencijose. Įkūrė ir vadovavo dirbtinio intelekto sprendimų įmonei „Trys trečiosios“. Drauge su Nomeda ir Gediminu Urbonais išvystė „Pelkių intelekto“ instaliacijų seriją (2017-2022).
Dr. Skaidra Trilupaitytė – menotyrininkė, kultūros politikos tyrinėtoja, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja. Pastarųjų metų tyrimų sritys: neoliberaliosios kultūros politikos kritika, (skaitmeninio) kūrybiškumo diskursai, vizualumas ir kontrolė, dirbtinio intelekto politika.
Rekomenduoja skaityti
Art Since 1900: Modernism, Antimodernism, Postmodernism
Hal Foster, Rosalind Krauss, Yve-Alain Bois, Benjamin H. D. Buchloh
Kodėl verta skaityti?
(Jono Kubiliaus rekomenduojama knyga.)
Tai knyga prie kurios nuolatos grįžtu ieškodamas vizualinio įkvėpimo ir gilesnio supratimo, kokiame kontekste tos idėjos gimė. Man ypač įdomu šiame leidinyje rasti paraleles tarp XX a. mėginimų nagrinėti kas yra menas, kaip jis gimsta ir nūdienos klausimų dirbtinio intelekto kontekste.
Rekomenduoja skaityti
The Day the Universe Changed
James Burke
Kodėl verta skaityti?
(Skaidros Trilupaitytės rekomenduojama knyga.)
Mokslo istorikas, rašytojas, žinomas televizijos laidų vedėjas ir prodiuseris James Burke vienoje pagrindinių filosofinio pobūdžio TV serijų (ir tuo pačiu pavadinimu išleistoje knygoje) “Diena kai visata pasikeitė” (The Day the Universe Changed, 1985) gana įdomiai samprotavo apie pasaulio matymą. Analizuodamas technologijų istoriją jis parodė, jog kiekviena visuomenė pasaulį mato teisingai, bet tik tokiu būdu, kokiu jį leidžia matyti tos epochos atradimai. Tarkime, ilgus šimtmečius Saulė “sukosi aplink Žemę” ir negalime teigti, jog žmonės galbūt nepasistengė įžvelgti savo akivaizdžios klaidos. Anuomet pasaulis teisingai matytas būtent anuometiniu būdu. Savo ruožtu, atradimai pakeičia visą visatos suvokimą – ar tai būtų vadinamoji Koperniko revoliucija, atomo skaldymas, skrydis į kosmosą ar kur kas naujesni mokslo ir technikos proveržiai. Paradigminiai posūkiai žinojime neišvengiamai siūlo kitokį visos visatos vaizdinį – pasikeičia tiek žmonių gebėjimas matyti aplinką, tiek ir kasdieninis su(si)vokimas.
Burke įžvalgos apie pasaulio matymą kartais prisimenamos ir šiandien, kai mūsų žinojimą, rodos, nuolat keičia pastarųjų metų, netgi pastarųjų mėnesių, naujienos. Kosmosą skrodžiantys matymo įrenginiai per itin trumpą laiką leido žmogui pamatyti (ir sužinoti apie) iki šiol neregėtus dalykus. Negi man rašant šiuos žodžius, kitame ekrane atidarytame Nature žurnalo puslapyje skelbiama, jog naujasis James Webb teleskopas ką tik pakoregavo ligšiolines žinias apie tolimus visatos taškus. Neseniai išgirdome apie revoliuciją branduolinėje energetikoje – pasitvirtinusią branduolių sintezės technologiją. O kadangi būsimoji A_Pokalbiai diskusijos tema vienaip ar kitaip siejasi su dirbtinio intelekto pažadais ir lūkesčiais, įdomu paspėlioti ir apie tai, ar, tarkime, prieš keletą metų plačiai reklamuoti žmogaus nepilotuojami automobiliai, 2022 m. vasarą pradėti naudoti vaizdų generatoriai, arba nuo 2022 m. lapkričio sparčiai paplitęs Chat GPT tekstų daugintuvas iš tiesų esmingai keis mūsų matymą ir santykius su aplinka. Kitaip tariant, smalsu, šią dar 1985 m. kartu su BBC televizijos serijomis pasirodžiusią, Burke knygą perskaityti būtent iš dabarties perspektyvos.