#19 PINIGAI

Ne-kapitalizmo architektūra

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Remdamasis savo knyga Landscapes of Communism, Owenas Hatherley šioje paskaitoje aptars, kokiu būdu sovietinė architektūra ir miestų planavimas gali būti apibūdinami kaip nekapitalistiniai”. Kitaip sakant, ar iš tiesų miestai bei pastatai sovietmečiu būdavo kuriami nepaisant įprastų kapitalistinių varomųjų jėgų, kaip: nekilnojamojo turto vystymas, žemės nuosavybė, verslo interesai ir kapitalas. Įtakingi kritikai, kurie reiškiasi nuo pat XX a. ketvirtojo dešimtmečio, teigia, kad sovietinę sistemą iš esmės galima apibūdinti kaip valstybinį kapitalizmą”, kuriame biurokratija veikė kaip generalinis kapitalistas”. Visgi palyginus su to paties laikmečio (maždaug nuo 1945 m. iki 1979 m.) urbanistika ir architektūra Prancūzijoje, Suomijoje ir netgi Jungtinėje Karalystėje, jų kūrimo strategijos gali pasirodyti stebėtinai panašios. Todėl šioje paskaitoje bus mėginama išsiaiškinti, ar ši [sovietinė] ekonominė sistema, net ir be kapitalizmui įprastų piniginių santykių, sukūrė kai ką iš tiesų ypatingo urbanistinėje bei architektūrinėje erdvėje, ir, jei taip, kas gi tai buvo.

Pokalbis vyks anglų kalba.

Pokalbio pradžia Gruodžio 1d. 20:00 val.

01
gruodis
2016

Pašnekovas

Owen Hatherley

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Owenas Hatherley gimė Sautamptone, Anglijoje, 1981 m. 2011 m. Birkbeko koledže, Londone, jam suteiktas filosofijos daktaro laipsnis, apsigynus disertaciją Constructivism and Americanism (Konstruktyvizmas ir amerikietiškoji tradicija), kurią 2016 m. Pluto Press išleido pavadinimu The Chaplin Machine. Jo straipsnius reguliariai spausdina šie periodiniai leidiniai: Architects Journal, Architectural Review, Dezeen, the Guardian, the London Review of Books ir New Humanist, taip pat Owenas yra kelių knygų autorius: Militant Modernism (Zero, 2009 m.), A Guide to the New Ruins of Great Britain (Verso, 2010 m.), Uncommon – An Essay on Pulp (Zero, 2011 m.), Across the Plaza (Strelka, 2012 m.), A New Kind of Bleak – Journeys through Urban Britain (Verso 2012 m.), Landscapes of Communism (Penguin, 2015 m.) ir The Ministry of Nostalgia (Verso, 2016 m.). Jis taip pat suredagavo ir skaitytojams pristatė naują Iano Nairno knygos Nairn’s Towns leidimą (Notting Hill Editions, 2013 m.), parašė tekstus galerijoje K6 Gallery eksponuotai parodai Brutalust: Celebrating Post-War Southampton”. Gyvena Vulidže.

Rekomenduoja skaityti

Western Marxism and the Soviet Union (Haymarket Books, 2009)

Marcel van der Linden

Kodėl verta skaityti?

Rekomenduoju šią knygą,nes joje yra glaustai išdėstyti ir apibendrinti skirtingi apibrėžimai, kuriais už Sovietų Sąjungos ribų veikiantys marksistai bandė apibūdinti Sovietų Sąjungos esmę. Dauguma jų sutarė, kad tai nebuvo socializmas ar komunizmas, kaip jie galėjo tikėtis. Bet kas tai buvo, kokią alternatyvą siūlė, po savo griūties ir, kokią reikšmę turėjo sistemos griūtis, tiems kas galvojo, kad sistema už kapitalizmo ribų buvo pageidaujama ar galima?