#9 DISIDENTIŠKUMAS ARCHITEKTŪROJE

Talino architektūros mokykla - brėžiniai, parodos ir pastatai

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Pokalbio moderatorė:
INES WEIZMAN

1978 metų gegužės mėnesį Talino mokslų akademijos fojė buvo atidaryta paroda lakonišku pavadinimu: „Architektūros paroda 78“, kurioje pristatyti keturiolikos architektų, menininkų bei dizainerių kūriniai. Parodos dalyviai – vėliau pavadinti „Talino mokykla“ – rodė tuo laikotarpiu neįprastus darbus: Architektų sąjungos narių laidojimo vietos sutvarkymo projektą, apleisto plieninio konteinerio, pavadinto „Monumentu“, nuotrauką ir Prof. Benjamino Spock namo projektą, pristatė „Nematomos architektūros“ koncepciją bei demonstravo parodos dalyvių vestuvines nuotraukas.

Paroda paskatino kritikuoti nelanksčius reikalavimus pastatams, masinę sovietinę statybą, standartizaciją ir modernistinį miestų planavimą bei pradėti viešą pokalbį apie architektūros vaidmenį visuomenėje ir kultūros srityje.

Šiame pokalbyje bus pristatyta „Talino mokyklos“ architektų veikla 8-9 XX amžiaus dešimtmečiuose: nuo pasivaikščiojimų ir hepeningų apleistose miesto vietose iki filmų, skaidrių peržiūrų ir piešinių. Šiomis šiuolaikinio meno formomis buvo siekiama pertvarkyti aplinką ir skatinti oficialios institucionalizuotos architektūros kritiką. Paskaitoje taip pat bus aptariama tuo laikotarpiu išryškėjusi priešprieša tarp architektų ir oficialių architektūros įstaigų.

27
kovas
2013

Pašnekovas

Vilen Künnapu, Andres Kurg

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Vilen Künnapu
(Talinas)

Architektas ir menininkas, gimęs Taline, 1948 metais. 1971 baigė Estijos Menų Akademiją. Daugelio išskirtinių pastatų autorius, kartu su architektu Ain Padrik laimėjęs tarptautinius konkursus (Arctic Centre, Rovaniemi, Suomija 1984; West Coast Gateway, Los Angeles, 1988). Nuo 1992 metų firma Künnapu and Padrik, kurioje dirba kartu su Ain Padrik, pastatė: estų metodistų bažnyčią, 1994; Hotel Radisson SAS, 1999; Viru Centre, 2004, Taline; Snailtower 2008, Tartu. Spaudoje publikavo eilę straipsnių, kurie vėliau spausdinti knygose: “Across the Red River”, 2001; “Temples and Towers”, 2007; “Place. Image. Energy”, 2010. Künnapu yra skaitęs paskaitas Skandinavijos, Didžiosios Britanijos ir Šveicarijos universitetuose. 2006-2007 dirbo profesoriumi Tartu Universitete Filosofijos fakultete, 2005 dalyvavo Taiwan Design Expo, 2006 ir 2008 Venecijos Architektūros bienalėje, 2010 Londono Architektūros festivalyje.

Andres Kurg
(Talinas)

Andres Kurg yra architektūros istorikas ir tyrėjas Estijos Menų Akademijos Taline, Meno istorijos fakultete. Jis tyrinėja architektūros ir dizaino santykį su technologiniais išradimais ir pokyčiais kasdieniniame gyvenime, bei sankirtas su alternatyviomis meninėmis praktikomis Sovietų Sąjungoje septintame ir aštuntame XX amžiaus dešimtmečių laikotarpiu. Jis yra publikavęs straipsnius žurnaluose: “Journal of Architecture”, “Home Cultures”, “A Prior”, “Meno istorija ir kritika”, bei prisidėjo prie parodos, apie post-socialistines urbanistines transformacijas ir erdvinius konfliktus, katalogo “A Storybook about Vilnius. The As If Anthology of the X Baltic Triennial” (ŠMC 2010). Jis taipogi yra knygos “Environment, Projects, Concepts. Architects of the Tallinn School 1972–1985” (Estonian Museum of Architecture, 2008) redaktorius ir bendraautorius, bei parodos “Mūsų metamorfiškoji ateitis. Dizainas, techninė estetika ir eksperimentinė architektūra Sovietų Sąjungoje 1960-1980 m.” Vilniaus Nacionalinėje Dailės Galerijoje kuratorius (2011-2012).

Pokalbio moderatorė:
Ines Weizman
architektė ir teoretikė (Londonas)

Rekomenduoja skaityti

ÜLE PUNASE JÕE : VALITUD TEKSTE 1972-2001 / ACROSS THE RED RIVER : SELECTED TEXTS 1972-2001

Vilen Künnapu

Kodėl verta skaityti?

Rekomenduoja skaityti

The Concise Dictionary of Modern Architecture. Photographs 1974-1986

Jüri Okas

Kodėl verta skaityti?

Konceptuali fotografijų knyga, pristatanti vizualinį-kultūrinį jaunų architektų grupės iš Talino kontekstą septyniasdešimtaisiais ir aštuaniasdešimtaisiais.