#17 NAUJOSIOS ARCHITEKTŪRINĖS VEIKLOS

Paviešinimas: Londono socialinio būsto praeities bei ateities performansas

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Paskaitoje bus kalbama apie dvi iš savo namų išgyvendintas socialinio būsto bendrijas rytų Londone. Šis pokalbis simbolizuoja tai, ką naujasis Londono meras apibūdino kaip miestą gniuždančią „gyvenamųjų būstų katastrofą“. Tai istorija apie skirtingo masto praradimus: apie asmeninę namų netektį, kai griaunami socialiniai būstai; apie kolektyvinį kaimynysčių praradimą, kai viename turtingiausių pasaulio miestų naikinamos žemesnes pajamas uždirbančiųjų bendruomenės; bei visuomeninę vertybių, kurias simbolizavo socialinio būto idėja, krizę.

Šių netekčių akivaizdoje domiuosi potencialiais atsigavimo scenarijais. Paskaitos metu pristatysiu ilgalaikį bendradarbiavimą su šiomis bendruomenėmis. Remsiuosi performansu kaip medijos forma, padedančia gyventojams įkūnyti bei atkurti savo namų istorijas, remiantis pamatiniais architektų socialiniais kolektyvinio žinojimo bei bendrų patirčių kūrimo idealais. Norėdamas sustiprinti kritiškus gyventojų balsus ir pristatyti šių bendruomenių įvairialypumą bei gyvybingumą, dalinuosi šiais performansais kino, fotografijų, archyvo kūrimo bei parodos kuravimo pavidalais. Šia veikla siekiu praplėsti diskusijas apie nuolatinę ir neatidėliotiną socialinio būsto svarbą.

Pokalbis – anglų kalba, vyks 2016 m. birželio 15 dieną, trečiadienį, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Pokalbio pradžia 20:00. Renginys nemokamas.

15
birželis
2016

Pašnekovas

David Roberts

Kuo pašnekovas išskirtinis?

David Roberts yra bendradarbiaujančio meno praktikos Fugitive Images ir architektūrinio kolektyvo Involve narys bei tyrimų etikos mokslinės draugijos narys Bartlett architektūros mokykloje Londono universitetiniame koledže, kuriame jis taip pat dirba dėstytoju.

Norėdamas tyrinėti santykius tarp žmonių ir vietų, Davidas pasitelkia poeziją bei performansą. Pranešėjas yra parodų, paskaitų bei publikacijų apie socialinį būstą, architektūrą, kritines metodologijas bei specifinės vietos veiklas autorius. Davidas taip pat yra pilno metražo filmo Estate: a reverie (2015), supinančio intymius socialinio būsto gyventojų portretus su atkuriamomis jų gyvenimo istorijomis, architektūriniais tyrinėjimais bei dramatiškomis scenomis, bendraautoris ir bendrastatytojas. Pašnekovo disertacijoje Make Public: performing public housing in regenerating east London (2016) tiriama dviejų rytų Londono regeneruojamų socialinių būstų pastatų istorija bei potencialūs ateities scenarijai.

Rekomenduoja skaityti

Programs and Manifestoes on 20th-Century Architecture

Ulrich Conrads

Kodėl verta skaityti?

Programs and Manifestoes on 20th-Century Architecture – tai knyga, jungianti svarbiausius XX a. architektų bei architektūrinių judėjimų manifestus ir pristatanti aistringiausius principus, kuriais paremti jų filosofiniai bei socialiniai skirtingų meninių veiklų pagrindai. Šis veikalas stulbina revoliucinių bei pranašiškų formuluočių socialinio būsto klausimu gausa. Jame pristatomos skirtingos idėjos, simbolizuojančios idealistinius įsitikinimus bei šiais laikais taip trūkstamus bendruomeniškumo principus.

Rekomenduoja skaityti

Social Housing - Housing the Social: Art, Property and Spatial Justice

Andrea Phillips and Fulya Erdemci

Kodėl verta skaityti?

Andrea Phillips ir Fulya Erdemci redaguota knyga pristato kaip „socialinio būsto idėja ir jos realizacija“ yra ardoma menkėjant valstybės paramai, skirtai socialiniai gerovei Vakarų valstybėse. Taip pat joje kalbama, kaip dėl šios priežasties yra paneigiama „demokratinė prielaida skelbianti, jog bendros, saugios bei lygios gyvenimo sąlygos yra universali visų visuomenės narių teisė“. Šių idėjų šviesoje knyga nagrinėja, kaip šiuolaikiniai praktikuojantys miestų specialistai įsivaizdavo bei įgyvendino naujas, radikalias socialinio būsto formas. Taip pat joje tiriamos komplikuotos politinės aplinkybės, rizikuojančios sukelti naujas gentrifikacijos apraiškas.