#20 POST-ARCHITEKTŪRA

Septintosios dienos architektūra

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Tarp 1945 ir 1989 metų, nepaisant komunistinės valstybės priešiškumo religijai, Lenkijoje buvo pastatyta daugiau nei 3000 bažnyčių. Šį reiškinį galima apibūdinti kaip septintosios dienos architektūrą. Bažnyčių statyba buvo ir tikėjimo išraiška, ir protesto prieš vyriausybę forma. Jų ypatingos raiškos ir kokybės architektūra buvo sustingusios centralizuotos valstybės įtrūkių simbolis. Galiausiai šie bendruomeniniai kultūriniai projektai netruko tapti esminėmis Lenkijos demokratizacijos vietomis. Šių bažnyčių istorija bus atskleidžiama pokalbyje su tyrėjais ir architektais, naudojant fotografijas, žemėlapius, archyvinę medžiagą.

19
balandis
2017

Pašnekovas

Izabela Cichońska, Karolina Popera, Kuba Snopek

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Įspūdingą Lenkijos architektūros etapą pristatys jaunų lenkų architektų ir tyrėjų grupė. Projektą 2013 metais pradėjo Izabela Cichonska ir Kuba Snopek, Maskvos STRELKA instituto absolventai ir lektoriai, studijavę pas Rem Koolhaas (OMA) ir dėstę su Winy Maasu (MVRDV). Ambicingam 408 objektų tyrimui „Septintosios dienos architektūra“ pasitelkta ir didelė kartografų, statistikų, fotografų, programuotojų grupė.

Rekomenduoja skaityti

ARCHITEKTURA VII DNIA

Izabela Cichońska, Karolina Popera, Kuba Snopek

Kodėl verta skaityti?

Ši knyga yra pirmasis Lenkijos pokario bažnyčių gidas, susidedantis iš fotografijų, infografikos, interviu su architektais ir tyrėjais, o taip pat maršruto po įdomiausius objektus. Tyrėjų grupė dvejus metus aplankė ir įvairiais aspektais dokumentavo daugybę kulto pastatų. „Septintosios dienos architektūra“ – knyga ne tiek apie architektūrą, kiek apie naujausią Lenkijos istoriją. Joje pabrėžiama, kad bažnyčių statyba buvo rezultatas bendruomeninės veiklos, priklaususios nuo vietinio finansavimo ir iniciatyvų, – žymiai anksčiau nei tai tapo madingais XXI amžiaus architektūros terminais.