#28 Kur eina architektas?

Architektas eina statyti

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Spartėjančiame pasaulyje vis didėjant žmonių skaičiui, miestai plečiasi, pastatų reikia vis daugiau. Kokiomis esminėmis vertybėmis ir gairėmis vadovaujasi architektai kurdami architektūrą šiandien? Ar būtinybė statyti naujai svaresnė už galimybę panaudoti esamus statinius? Kaip atrodo architektūros praktika skirtingose studijose? Kokie pagrindiniai iššūkiai kūrybos procesuose? Ar pasikeitė architekto vaidmuo įgyvendinant projektus?

 

Pokalbis lietuvių kalba vyks Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, nuo 20 val.

10
kovas
2022

Pašnekovas

Laura Malcaitė, Gabrielė Šarkauskienė, Sabina Daugėlienė, Lukas Rekevičius

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Pašnekovai:

Laura Malcaitė – architektė ir dėstytoja. Po dizaino bakalauro ir magistro (2004) Vilniaus dailės akademijoje, ten pat baigė architektūros studijas (2010). 2009 metais tapo architektų studijos INBLUM partnere. Šiai dienai tai daugybę lokalių ir tarptautinių apdovanojimų pelniusi architektūros studija. Prieš tapdama INBLUM partnere, 2005 m. Laura buvo įkūrusi dizaino studiją Inside Out. Nuo 2015 metų dėsto prekybinių erdvių dizainą, Vilniaus dailės akademijos Interjero dizaino katedroje bei kuruoja kūrybines dirbtuves. Savo projektuose siekia erdvinės patirties unikalumo, glaudaus ryšio tarp idėjos ir jos medžiaginio įgyvendinimo, preciziško detalumo. Dirba su visuomeninės paskirties projektais, edukacinėm erdvėm ir privačiais klientais.

Gabrielė Šarkauskienė – architektė, praktikė, kartu su Antanu Šarkausku vykdanti bendrą kūrybinę veiklą „ŠA Atelier“ vardu. Po magistro studijų stažavosi Olandijoje ir Portugalijoje, dalyvavo mokslinėse konferencijose, tarptautinėse programose, vedė vaikų edukacines architektūros dirbtuves, prisidėjo rengiant Lietuvos Nacionalinį paviljoną Venecijos Architektūros Bienalėje (2018). Gabrielės kuriama architektūra apjungia teorines idėjas, praktišką amatą ir dėmesį detalėms.

Sabina Grincevičiūtė (Sabina Daugėlienė) – viena iš architektūros studijos DO ARCHITECTS įkūrėjų ir partnerių. Taip pat viena Architektūros [pokalbių] fondo iniciatorių ir pradininkių, aktyvi ir matoma jaunosios kartos Lietuvos architektė. Sabina yra ilgametė įvairių nevyriausybinių organizacijų savanorė, LNTPA lektorė, kartu su komanda kuria DO ARCHITECTS studijos strateginę, kūrybinę ir verslo plėtrą. Viešosios erdvės, konversijos, darbas su bendruomenėmis, projektavimo procesai, komandinis darbas, viešojo, privataus ir nevyriausybinio sektorių bendradarbiavimas – artimos temos. Vieni iš su DO ARCHITECTS komanda įgyvendintų projektų – Ogmios miesto pertvarkymas iš karinės zonos į viešąją ir komercinę erdvę, Senatorių pasažas, Betono fabriko bei Svencelės teritorijos ant Kuršių marių kranto konversijos.

Moderatorius:

Lukas Rekevičius – architektas, architektūros studijos AKETURI įkūrėjas ir partneris. Jis – aktyvus viešų diskusijų, mokymų ir paskaitų dalyvis. Nuo 2020 m. eina Lietuvos architektų rūmų (LAR) pirmininko pareigas. Lukui svarbi architektūros kokybė, tvarių ir gyvybingų projektavimo principų palaikymas, daug dėmesio skiria šiuolaikinės architektūros vystymui griežtai saugomose teritorijose – visa tai atsiskleidžia jo bei AKETURI studijos projektuose.

Rekomenduoja skaityti

Pseudo. Emile"io Ajaro gyvenimas ir mirtis

Romain Gary, Emile Ajar

Kodėl verta skaityti?

(Lauros Malcaitės rekomenduojama knyga)

Nes tai genialaus rašytojo meistriškas literatūros kūrinys, intelektualinis malonumas. Ši knyga, manipuliacija savo paties ir skaitytojo sąmone. Apie Romain Gary susikurtą Alter Ego, kuris reiškiasi įvairiais pavidalais su didžiule (savi)ironijos ir humoro doze, bet tuo pačiu rašytojui būdingu jautrumu.

Rekomenduoja skaityti

Atmospheres: Architectural Envinronments. Surrounding Objects

Peter Zumthor

Kodėl verta skaityti?

(Gabrielės Šarkauskienės rekomenduojama knyga)

Tai vienos paskaitos knyga, kuri pristato atmosferą kaip estetinę sąvoką ir atskleidžia individualios architekto praktikos, teorinius apmąstymus. Man ši knyga simbolizuoja architektūros jautrumą, kuris galbūt šiek tiek pranyksta racionaliuose komandiniuose projektuose ir inspiruoja mane tęsti savo darbo kryptį.

Rekomenduoja skaityti

Nematomi Miestai

Italo Calvino

Kodėl verta skaityti?

(Andrės Baldišiūtės rekomenduojama knyga)

Po daugelio knygų apie miestų gyvavimo ir projektavimo receptus, Italo Calvino Nematomus Miestus skaičiau lėtai ir po kelis kartus. Išmintingo 13 a. keliautojo iš Venecijos Marco Polo ir mongolų-kinų imperatoriaus Kublai Khano filosofiniai dialogai išryškina, kad miestai yra mūsų pačių asmeninis veidrodis. Jie yra mūsų vaizduotė ir yra tokie, koks esu aš.

Rekomenduoja skaityti

The End Is Always Near

Dan Carlin

Kodėl verta skaityti?

(Luko Rekevičiaus rekomenduojama knyga)

Knygoje labai aiškiai papasakojama, kokia trapi yra mūsų susikurta civilizacijos sistema, kokią galią turi maži dalykai, ir kiek jėgos turi žmonija atsikurti iš naujo ir iš naujo.