#28 Kur eina architektas?

Architektas eina tarp

Kuo pokalbis įkvepiantis?

Eiti tarp disciplinų – plėsti architektūros matymą. Ko galime pasimokyti žvelgdami į architektūrą per fotoaparato objektyvą, kompiuterinių žaidimų ekraną ar meninių instaliacijų/parodų formatus? Kaip žvilgsnis į architektūrą iš skirtingų rakursų papildo architekto kūrybinę veiklą? Kaip architekto veikimas skirtingose rolėse praturtina architektūros suvokimą?

 

Pokalbis lietuvių kalba vyks Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, nuo 20 val.

24
vasaris
2022

Pašnekovas

Aistė Rakauskaitė, Povilas Vincentas Jankūnas, Aurimas Syrusas, Sigita Simona Paplauskaitė,

Kuo pašnekovas išskirtinis?

Pašnekovai:

Aistė Rakauskaitė  – architektūros fotografė ir architektė. Nuo 14-kos metų mane lydinti kamera tapo jungtimi tarp darbo architektūros ofise ir architektų realizuotų idėjų įamžinimo. Viena kitą papildančias veiklas plėtoju ir skirtinguose Europos kraštuose: Nyderlanduose ir Lietuvoje.

Povilas Vincentas Jankūnas – jaunasis architektas/urbanistas su polinkiu neapsiriboti bei kurti dizainą, iliustracijas, komiksus, istorijas ir interaktyviąją mediją. 2019 metais baigė architektūros bakalauro studijas, tuometiniame VGTU. Projektuoja, kuria parodų architektūrinius projektus. Kartu su architektu A. Ambrasu išleido neoficialų „Architektūros studento gidą”, o su rašytoju J. Žilinsku komiksų knygą „Atgal į Vilnių!”. Komiksų istorijomis sezoniškai papildo „Neakivaizdinio Vilniaus” žurnalą. Su draugų grupe susibūrė į kompiuterinius žaidimus kuriančią komandą – „Weekend Warriors” ir pagal menininkės A. Kasubos kūrybą išleido žaidimą „Įrengimai sielai”. Laikas nuo laiko organizuoja kūrybines dirbtuves architektūros bei komiksų tematikomis.

Aurimas Syrusas – architektas besidarbuojantis „IMPLMNT architects” studijoje. Jis dėsto VDA architektūros katedroje, bendradarbiauja meniniuose projektuose, su „IMPLMNT architects” be pastatų ir interjerų projektų, kuria parodų, ekspozicijų architektūrą.

Moderatorius:

Sigita Simona Paplauskaitė – kraštovaizdžio architektė, tyrėja iš Vilniaus-Briuselio, savo profesine ir menine veikla siekianti pažinti ir kurti naujas buvimo ir gyvenimo formas mieste. 2019-2021 m. dirbo vyriausiojo Briuselio miesto architekto komandoje, kur vadovavo Urban Maestro tyrimui, nuo 2015 m. yra l’escaut architectures kooperatyvo narė.

Rekomenduoja skaityti

Nigel Henderson’s Streets: Photographs of London’s East End 1949-53

Clive Coward

Kodėl verta skaityti?

(Aistės Rakauskaitės rekomenduojama knyga)

Rekomenduoju anglų fotografo humanisto Nigel Henderson (1917 – 1985) nuotraukų albumą „Streets: Photographs of London’s East End 1949-53“. Vizualiai įkvepianti kelionė Britanijos gatvėmis primena apie stiprų santykį tarp žmogaus ir urbanistinės aplinkos. Kelkraštyje žaidžiančių vaikų nuotraukos, ant suoliuko sėdinčių saule besimėgaujančių darbuotojų įamžinimas ar kaimynų vakarėlio nuotraukos pasakoja apie architektūrinės aplinkos sukurtus socialinius ryšius.

Rekomenduoja skaityti

Namie. Trumpa privataus gyvenimo istorija

Bill Bryson

Kodėl verta skaityti?

(Povilo Vincento Jankūno rekomenduojama knyga)

Tai visai ne trumpa, kaip žada pavadinimas, knyga, kuri šaltoms pastatų sienoms įpučia labai reikalingos gyvybės. Autorius, įsigijęs seną namą Anglijos provincijoje, lyg koks klasikinis seklys, kambarys po kambario bando atsekti ne tik architektūrines, bet ir kultūrines, ekonomines, istorines ir dar visą eilę kitų ištakų, ilgainiui suformavusių mūsų namus ir kasdienį gyvenimą. Brysonas, pasitelkdamas įvairias istorines asmenybes ir neįtikėtinus jų gyvenimus, šią faktų pripildytą kelionę po vietą, kurioje praleidžiame bene daugiausia laiko gyvenime, paverčia turtinga, įtraukiančia ir įvykių kupina istorija. Neabejoju, kad ištraukas iš šios knygos cituosite savo draugams.

Rekomenduoja skaityti

Public Space? Lost and Found

Gediminas Urbonas, Ann Lui, Lucas Freeman

Kodėl verta skaityti?

(Aurimo Syruso rekomenduojama knyga)

Knyga nagrinėja šiuolaikinės viešosios erdvės raidą remiantis dizainu ir meniniu mąstymu bei praktika visuomeniniu lygmeniu. Knygoje surinkti eklektiški viešosios erdvės praktikai ir teoretikai, ji skirta visiems skaitytojams besidomintiems, kaip kuriama (arba galėtų būti kuriama) viešoji erdvė dabartinėmis, vis spartėjančiomis sąlygomis, visuotinės kompiuterizacijos, klimato kaitos, griežtos taupymo politikos, įvairių politinio ekstremizmo ir izoliacionizmo krypčių iškilimo metu. Leidinio pavadinime išreikšta mintis, jog viešoji erdvė nuolat prarandama ir iš naujo atrandama veikiant svarbiems socialiniams ir technologiniams pokyčiams – ši problema tampa nuolatiniu ir neužmirštamu uždaviniu.

Rekomenduoja skaityti

The Earth is an Architecture

Pierre Alain Trévelo, Antoine Viger-Kohler, Alexandre Bullier, David Enon, David Malaud, Mathieu Mercuriali, Océane Ragoucy

Kodėl verta skaityti?

(Sigitos Simonos Paplauskaitės rekomenduojama knyga)

Ši knyga kalba apie neatsiejamus Žemės ir architektūros ryšius, šiuolaikinės situacijos Žemėje sudėtingumą ir paradoksalumą. Joje pasakojama Žemės infrastruktūros istorija (nuo mitologinių milžinų kūrinių iki sukurtų žmogaus) bei tyrinėjamos esminės sąlygos, atveriančios kelią naujoms architektūrinėms fikcijoms.

+ rekomenduoju žurnalą „Accattone”.